Dolaskom toplijih dana, sasvim je izgledno da će te sve više paliti klimu u svom autu – naravno, pod pretpostavkom da je ima, i da je ispravna. I sad, moguće je da će te na internetu naletjeti na članke ili priloge na youtubeu koji govore kako recirkulacija zraka je funkcija na klimi klimi koja može osjetno pojačati njen rad, odnosno da brže i bolje hladi, ali ujedno i drastično smanjiti potrošnju goriva. Pa ajde da vidimo o čemu je riječ.
Sadržaj
Kako se uključuje recirkulacija zraka?
Naime, aktiviranjem recirkulacije zraka – što je obično tipka na kojoj je nacrtan auto i strelica u krug unutar njega – se na ulazu u ventilaciju zatvori jedna klapna, zrak izvana više ne ulazi u auto, već samo onaj unutar njega cirkulira. Efektivno, ovo vam je isto kao da ste u kući sva vrata i prozore pozatvarali i onda upalili klimu.
I naravno da kada smo to napravili u autu, klima će brže rashladiti i moći više spustiti temperaturu, jer ne mora stalno rashlađivati novi, vrući zrak koji dolazi izvana, već samo protjeruje ovaj jedan te isti, koji je već rashladila. A samim time će se i kompresor klime rjeđe paliti, što automatski znači nešto nižu potrošnju goriva, jer on uzima nešto snage motora, koji mora malo više ‘raditi’ da bi ga pogonio.
Koliko goriva štedi recirkulacija zraka na klimi?
Međutim, neke značajne razlike u potrošnji koje neki navode, tipa 10, 20 posto – to zaboravite, to su notorne gluposti, i oni koji to spominju u svojim click-bait naslovima može biti sram. U najboljem slučaju, možda uštedite deci-dva goriva na sto kilometara, i to pod uvjetom da dosta vremena stojite recimo u kakvim kolonama, jer motor dok radi u leru treba jako malo goriva i daje snage tek koliko treba da se ne ugasi, ali kad se kompresor klime uključi, mora pojačati svoj rad da bi ga pogonio.
To vam je ono što možda primijetite da okretaji odu malo gore kada se kompresor klime uključi. S druge strane, u vožnji, dok stalno manje ili više stišćete gas da bi održavali neki tempo i brzinu, to koliko kompresor uzima je gotovo zanemarivo.
Kada koristiti recirkulaciju zraka?
No, bez daljnjeg, ako držite ovu recirkulaciju zraka upaljenu, auto će nešto manje trošiti. Također, u nekim situacijama – tipa u gradskoj gužvi, kolona, sve oko nas hrpa čađavih ispušnih plinova, ili recimo vozimo se kroz kakav dim jer je netko zapalio travu, kraj kakvih farmi svinja, krava ili čega god, sa svim svojim miomirisima – tu je i bolje da zrak izvana ne ulazi u auto. Istina, ima filter kabine koji će dobar dio toga ukloniti i neutralizirati, naročito oni sa aktivnim ugljenom, ali, opet, nije loša ideja uključiti recirkulaciju.
Recirkulacija zraka – glavni nedostatak?
Ali za kraj bih se dotakao jednog ozbiljnog nedostatka u ovoj cijeloj priči koji se često ne spominje. Naime, kada uključite recirkulaciju, sve što imate je zrak unutar kabine, što je možda kubik ili dva. I nakon nekog vremena, pogotovo ako je više putnika u autu, podišete to sve, zrak postane zagušljiv, nema dovoljno kisika a ima sve više ugljičnog dioksida. I ako se tako vozimo par sati, postepeno postajemo pospaniji, usporeniji, jer nam fali svježeg zraka – što nikako nije dobra situacija kada ste za volanom. Uz to, kada je vlaga visoka – tipa ljetni pljusak – stakla će se sve više magliti iznutra, jer zrak koji mi izdišemo je pun vlage.

Iz tog razloga, ako koristite recirkulaciju zraka, kada se vozite na malo duže dionice, periodički je isključite i pustite malo svježeg zraka unutra. Recimo, svakih pola sata na pet ili deset minuta. Ovo je isto kao kad u kući otvorite prozor kad postane zagušljivo, da se malo prolufta. Kod nekih auta se recirkulacija može staviti na svojevrsni automatski način rada, gdje klima sama povremeno pušta svježi zrak unutra, i ako imate na raspolaganju, onda vam je to vjerojatno i najbolja opcija, ako ste se već odlučili držati ovo uključeno.