Senzor temperature zraka na usisu

Kao što vjerojatno i znate, naši auti imaju pregršt senzora, od kojih nam neki odmah padaju na pamet ako auto ne radi kako bi trebao – MAF senzor, lambda sonda i slično. Međutim, postoje i mnogi drugi, naizgled ne tako vitalni senzori, koji ipak mogu praviti određene probleme ako su neispravni. Jedan od njih je senzor temperature zraka na usisu, a mi ćemo sad vidjeti čemu on služi i što bude kada on ne radi kako treba…

Čemu služi Senzor temperature zraka usisa? 

Prije svega, zašto je temperatura zraka na usisu uopće bitna? Pa, auto odnosno kompjuter motora mora znati koliko je toplo ili hladno vani prilikom paljenja, da prema tome podesi ubrizgavanje. Jer kada je -10 treba više goriva nego kada je +35. To vam je ono – ako si možete zamisliti – kako ste na starim autima sa karburatorom morali povući čok kada je hladno da ga upalite, jer se s time postigne da je bogata smjesa. 

Uz to, ovaj senzor je bitan za rad motora i kasnije, kada se zagrije, jer je i tada važno kolika je temperatura zraka koju on uzima. Stvar je u tome da je hladniji zrak je gušći od toplog, a samim time i sadrži više molekula kisika u istom volumenu. A što je više kisika, možemo ubrizgati i više goriva, i to treba podesiti tako da bi se postigla optimalna iskoristivost po pitanju performansi ali i, naravno, <slegni ramenima> ekologije. Jer ako je smjesa malo siromašna, odnosno nema dovoljno goriva, gubimo nešto snage, a ako je malo prebogata, tj imamo nešto više goriva nego što bi to bilo optimalno, onda oni svi štetni plinovi rastu. 

Također, turbaci često imaju dva senzora temperature zraka na usisu – jedan prije turbine, drugi na samom usisu. Razlog za ovo je to što se zrak kada ga turbina stlači poprilično zagrije, i onda poslije toga prolazi kroz interkuler da se rashladi – jer, jelte, hoćemo što hladniji zrak da ide u motor. A koliko će se on pri tome ohladiti ovisi o vanjskoj temperaturi, brzini vožnje, samom stanju interkulera – da li je mastan, prljav i slično – pa je bitno da kompjuter motora zna s koliko toplim ili hladnim zrakom barata na samom usisu. 

Sad, sam senzor radi na skroz jednostavnom principu – njegov otpor se mijenja ovisno o temperaturi zraka koji se nalazi oko njega. Kompjuter motora njemu šalje napon – 5V – koji onda padne za određenu vrijednost dok prođe kroz sam senzor – kao što možete vidjeti na ovom dijagramu. I onda na temelju onog napona kojeg dobije nazad, zna koja je temperatura zraka. 

Gdje se nalazi senzor temperature zraka usisa? 

Što se tiče toga gdje se senzor temperature zraka nalazi, njegova funkcija mu određuje i lokaciju – mora biti negdje na usisu motora. Kod nekih auta je ovo integrirano u MAF senzor tj protokomjer – znači, unutar ovog kućišta imate onu užarenu žicu koja mjeri protok zraka, a odmah iza nje još jednu od senzora temperature.

senzor temperature zraka na usisu

Ili, druga varijanta je da bude negdje na usisu, obično na crijevu koje spaja filter zraka i usisnu granu. Ovo uglavnom bude obični senzor sa 2 pina, ali nemojte ga pomiješati sa MAP senzorom, koji slično izgleda i isto bude tu negdje. 

Simptomi kvara senzora temperature usisa

Sljedeće pitanje je – što bude ako je senzor temperature zraka na usisu neispravan. Pa posljedice uglavnom nisu neke dramatične, ali isto tako nisu ni zanemarive. 

Otežano paljenje

Najčešće se dogodi da senzor daje krivu temperaturu – recimo stalno govori da je vani -30. I onda kada je vani dosta toplije, naročito usred ljeta – prvi start dok je motor hladan će biti nešto teži, jer će kompjuter motora dati previše goriva i u principu presaugati motor. Mislim, auto će uglavnom upaliti, ali će nešto duže verglati prije nego što sastavi. Manje-više ista situacija ako senzor stalno daje neku visoku temperaturu – karikiram +40 – onda će auto teže paliti kada je vani hladno, jer kompjuter motora neće dati dovoljno goriva.  

Povečana potrošnja i pad snage motora

Također, i kasnije, kada se zagrije, motor neće imati optimalnu smjesu – ako senzor temperature zraka na usisu govori da je puno hladnije nego što stvarno je, smjesa će biti prebogata, jer kompjuter motora daje više goriva računajući da je zrak gušći. I, obratno, ako senzor govori da je puno toplije nego što je, smjesa će biti siromašna – opet, kompjuter motora računa da je manje zraka odnosno da je on rijeđi nego što stvarno je.

Sad, ovo nisu neka dramatična odstupanja od nekih idealnih vrijednosti i optimalne smjese, ali ipak će imati neki određeni utjecaj na performanse motora, potrošnju – koja će biti nešto viša ako auto stalno radi s bogatom smjesom – ali isto tako će i ispušni plinovi biti ‘prljaviji’ da tako kažem, što se može vidjeti na eko-testu

Upaljena lampica motora

I, naravno, ako je senzor u kratkom spoju ili nema signala, kompjuter motora će to prepoznati i upaliti lampicu motora. Ona sama po sebi nam ne govori puno, nego da bi znali o čemu je riječ, moramo spojiti auto na dijagnostiku i provjeriti greške. 

Problemi s EGR-om

Također, što moram napomenuti je EGR – kod nekih auta njegov rad – kada se otvara i zatvara ovisi i o temperaturi zraka usisa, i naravno onda ako senzor koji to mjeri nije ispravan, da i EGR neće raditi kako treba. 

Kako provjeriti senzor temperature zraka na usisu?

Sad, ako imate dijagnostički uređaj pri ruci – čak i ovakav neki najjednostavniji, najjeftiniji – s njime možete lako i brzo provjeriti ispravnost senzora temperature zraka, odnosno vidjeti kakve on točno vrijednosti daje kompjuteru motora. 

Jednostavno, date kontakt – ne morate paliti auto, nego samo da se popale lampice na tabli – ukopčate dijagnostiku i odete u parametre rada motora – ovo u većini slučajeva bude pod nazivom Live Data. I onda među svim ponuđenim parametrima tražite ili Engine Intake Air Temperature, ili IAT, što je kratica za isto, i pogledate koliko stupnjeva ovdje očitava. Ova vrijednost bi trebala biti manje-više jednaka kao trenutna vanjska temperatura, može varirati koji stupanj, naročito ako je auto radio i u motornom prostoru je vruće. Evo, ovdje konkretno imamo 22 stupnja, što je otprilike isto kao stvarna temperatura zraka. Ali da sad tu piše -10 ili +40, odmah znamo da nešto ne štima. 

Koliko košta zamjena senzora temperature zraka usisa?

I kao zadnja bitna stavka bi bila koliko košta zamjena senzora zraka na usisu, ako se ispostavilo da je neispravan. A to najviše ovisi o njegovoj izvedbi – ako je integriran u protokomjer, onda morate njega cijelog zamijeniti, što će naravno biti nešto skuplje, tipa 100-200€. I pri tome – moja preporuka – uzmite ili original ili neki dobar, poznati brend – Bosch, Delphi i slično – jer neki jeftini, no-name dijelovi, tu je velika šansa da neće raditi dobro i samo će te imati još više problema. Ako je senzor temperature zraka na usisu samostalan – dakle, nije integriran u MAF senzor – onda je situacija znatno povoljnija – ovo su uglavnom iznosi tipa 20-30€.  

Što se tiče samog posla zamjene senzora, ovo je jednostavno da teško može biti jednostavnije – raštekate konektor, ako ima neki šaraf da drži senzor, odšarafite ga – ili u slučaju MAF senzora, raspustite šelne – izvadite senzor, stavite novi, spojite konektor i to je to. I još ako je gorila lampica motora zbog neispravnog senzora, dijagnostikom poništite greške da ju ugasite, provozate auto da vidite da li je sve OK i, ako je, to je to.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)