Kao što možda i sami znate, DPF odnosno filter čađe je postao sastavni dio auta sa dizelskim motorima, ali i česti uzrok glavobolja vlasnika istih. Naime, začepljen DPF je učestal problem, koji guši auto i može dovesti do dodatnih oštećenja motora, a u ekstremnim slučajevima čak i požara. E sad, DPF bi, ako je auto ispravan – trebao potrajati sto i više tisuća kilometara, jer se on stalno čisti regeneracijom, o čemu sam pričao u prošlom videu – ovom ovdje – a ako se često zaštopa, onda nešto nije u redu. Stoga, da mi vidimo 3 glavna razloga prebrzog začepljenja DPFa.
Table of Contents
Začepljen DPF i stil vožnje
Prvo bih prošao kroz neke jednostavnije stvari na koje lako možemo utjecati, a tu je svakako način korištenja auta. Naime, ako se svakodnevno vozite na kratke relacije, 5-10 minuta, i to po gradu, onda se motor neće stići dovoljno zagrijati da počne spaljivati nakupljenu čađu u DPFu, te se on sve više i više puni, da to tako kažem, te na kraju postane prezasičen.
Istina, postoji i aktivna regeneracija, koja će se pokrenuti u tom slučaju, ali ako vi toga niste svjesni i ugasite auto dok je ona u tijeku, onda ni ona neće pomoći. Uglavnom, što mi kao vozači ovdje možemo napraviti jest da bar jedanput-dvaput mjesečno auto izvezemo na otvorenu cestu i vozimo ga 15 minuta na nešto višim okretajima, tipa iznad 2000.

Također, ako se pokrenula aktivna regeneracija – što ćemo prepoznati po tome što auto radi u leru na cirka 1000 okretaja i obično ventilator motora bude upaljen, onda ga ne gasimo dok to ne završi.
Začepljen DPF zbog lošeg goriva
Što bih istaknuo kao drugi mogući uzrok problema jest gorivo – ako je slabije kvalitete, lošije će izgarati i stvarati više čađe, što onda naravno ubrzano začepljuje DPF. Znam, naći kvalitetno gorivo na ovim našim prostorima zna biti izazovno – u najmanju ruku – ali, eto, da imate na umu.
Također, slično tome, valja napomenuti ulje u motoru – naime auti koji imaju DPF trebaju tzv Low-SAPS ulja, koja stvaraju manje čađe i ostalih nepoželjnih spojeva. Sad, da ne ulazim u neku dubioznu priču oko ovoga – treba vam ulje kakvo je proizvođač propisao, ne samo viskoznost, već i specifikacija.
Začepljen DPF zbog problema sa motorom
I na kraju dođošmo do trećeg, i možda i najbitnijeg uzroka prebrzog začepljenja DPFa, a to su raznorazni problemi s motorom koji rezultiraju time da on ne radi efikasno i optimalno. Tu bih prije svega istaknuo dizne – ako su loše, filat će previše goriva ili ono neće biti fino raspršeno, pa ćemo imati prebogatu smjesu, što rezultira sa puno dima i čađe u ispuhu, što onda ubrzano zaguši DPF.
Slično će biti i ako je recimo EGR sav poštopan, jer će onda motor više čađiti, da tako kažem, ili ako je termostat neispravan, pa autu treba dugo vremena da dođe na radnu temperaturu. S druge strane, ako su intercooler ili crijeva što vode do njega i od njega ispucana, motor neće dobivati dovoljno zraka, naročito pod opterećenjem, što opet stvara puno crnog, čađavog dima. Uz to, neispravni grijači ili problemi sa klapnama mogu spriječiti regeneraciju, što će u kombinaciji sa čestim kratkim vožnjama rezultirati ubrzanim zasičenjem DPF, koji se u tom slučaju ne može sam ‘očistiti’ spaljivanjem nakupljene čađe.
Nadalje, imamo raznorazne senzore, primjerice koji prate temperature i tlakove ispušnih plinova – ako su oni neispravni, auto neće pravovremeno odrađivati regeneraciju. I na kraju, imamo turbopunjač – ako na njegovim osovinama curi ulje, ono će završiti u DPFu i poštopati ga. Sve u svemu, bilo kakva nepravilnost u radu motora, koliko god ona se banalna činila, može negativno utjecati na filter čađi i njegovu trajnost. Drugim riječima, zaštopan DPF je često posljedica, a ne uzrok.