Čišćenje MAF senzora

Čišćenje MAF senzora vam može pomoći kada Vaš auto radi grubo i slabo reagira na gas ili čak zatrzava prilikom jačih ubrzanja. Istina, ovo može biti zbog mnogočega – tako je to s autima, komplicirani su, pa nema nekog univerzalnog i jednoznačnog odgovora za ništa. Ali ono što uvijek vrijedi provjeriti u ovakim siutacijama jest MAF senzor, ili kako se kod nas često zove – protokomjer.

Što je MAF senzor? 

MAF je skračeno za Mass Air Flow, ili na njemačkom – Luft massen messer – koji mjeri koliko zraka ide u motor. Ovo je izrazito bitan podatak, jer kompjuter motora na temelju toga određuje koliko goriva treba ubrizgati u datom trenutku. U biti, MAF senzor je komad plastične cijevi unutar koje se nalazi jedna tanka žica. I kako ovo radi jest – kompjuter motora pošalje struju – 5 volti – prema senzoru, gdje prođe kroz zicu i vraća se nazad prema kompjuteru. Pri tome se žica se zbog protoka struje užari što povećava njen otpor, čime se napon koji ide nazad kompjuteru motora niži. 

Međutim, kada stisnemo gas, protok zraka kroz MAF poraste, i to strujanje momentalno hladi žicu, čiji otpor pada, a time i napon koja ide nazad prema kompjuteru raste. I upravo na temelju tih razlika u voltaži kompjuter motora ‘zna’ koliko zraka ide u motor i na temelju toga podešava ubrizgavanje goriva. 

Zašto se MAF senzor zaprlja? 

Dakle, pretpostavljam da vam je načelno jasno kako MAF senzor radi, a sad se nameče pitanje – otkud prljavština ovdje i zašto to uopće stvara problem. E pa, zrak koji dolazi u usis i naš MAF, a dolazi preko filtera zraka – bi trebao biti savršeno čist. No u stvarnosti uvijek ima barem malo sitne, gotovo nevidljive prljavštine koja se nekako uspije provući. Uz to, imamo uljne pare koje preko oduška motora dolaze u usisnu granu, a kod nekih auta to bude relativno blizu MAFa. 

I onda s vremenom to sve skupa stvori tanki sloj masnoće i prljavštine na onoj užarenoj žici, što onda dovodi do toga da ona ne daje točna mjerenja. Ovo vjerojatno najviše dolazi do izrađaja kod naglog i jakog ubrzanja – jednostavno, mi stisnemo gas jako, hrpa zraka odjednom pojuri u uisis, ali MAF budući da je prljav, neće dovoljno brzo registrirati ovu količinu zraka, što onda znaći da ni kompjuter motora neće u tom trenu dati dovoljno goriva, i onda imamo na trenutak siromašnu smjesu sa svime što ide uz to. S druge strane, možemo imati obratne situacije – da auto troši puno, dimi crno i slično. 

Bilo kako bilo, nas praktički ništa ne košta da probamo očistiti MAF senzor iznutra – ako pomogne, pomogne. Nema garancije da hoće, ali sigurno neće odmoći. Ajde da mi sad pređemo na taj praktični dio… 

Čiščenje MAF senzora – korak po korak

Demontaža MAF senzora 

MAF senzor se kod većine auta nalazi negdje između filtera zraka i usisne grane, i nakon što ga nađemo, prva stvar što radimo je ištekamo konektor – i što uvijek nastojim napomenuti u ovakvim situacijama – lagano i pažljivo, bez forsiranja, da ne slomite bibak ili kakav več konektor ima mehanizam koji ga drži čvrsto na mjestu. Sve je to plastika koja, kad auto ima više godina, od stalnih grijanja i hlađenja često postane manje ili više krhka i lako pukne. Uz to, na nekim autima je taj nekakav mehanizam nešto kompleksniji, pa treba znati što i gdje stisnuti da ga se raskači. Ako niste sigurni, potražite malo na internetu, bolje nego srljati i nagađati. 

Čišćenje MAF senzora

Sljedeći korak je samo čišćenje, i ovdje je bitno napomenuti dvije stvari. Prvo, samo sredstvo koje ćemo koristiti za ovo, a to može biti ili sprej koji je napravljen baš za tu namjenu – MAF cleaner, kojeg možete kupiti u bilo kojoj trgovini s auto dijelovima. Istina, može se za ovo koristit i klasični čistač za kočnice ili sprej za čišćenje električnih kontakta, ali ja bih ovdje ipak preporučio baš MAF čistač, koji je napravljen upravo za tu namjenu.

Ostale neke kemikalije, tipa tekučinu za čišćenje za karburatora ili bilo što drugo što možda imate – bolje ne, može biti nešto što je preagresivno, pa da uništi senzor, ili da ostavlja tanki film na površini kada se osuši, pa tek onda ništa niste postigli. Jednostavno se ne isplati riskirati. 

Druga stvar je, ona žica užarena je jako osjetljiva i lako se ošteti, pa je nemojte slučajno s bilo čime dodirivati – prstom, štapićem za uši ili tako nečim u namjeri da je bolje očistite, jer ovako ćete vjerojatno napraviit puno više štete nego koristi. Sam čistač je i više nego dovoljan za otapanje i otklanjanje svih naslaga koje se ovdje mogu naći. 

Čišćenje MAF senzora

OK, sada kada smo razjasnili ove neke predostrožnosti, ostaje nam još da očistimo MAF senzor, sto je krajnje banalan posao – par puta pošpricamo sve kompletno s unutarnje strane, s time da se najviše fokusiramo na žicu, te ako je senzor temperature zraka integriran u kučište MAFa, a često je, onda i to se pobrinemo da detaljno očistimo. S time da ovdje ne treba pretjerivati sa količinom čistaća – kratki mlaz 1-2 sekunde, ostavimo kratko da kemikalije djeluju i onda ponovo još jedamput ili dvaput, i senzor bi trebao biti kao novi. 

Vračanje MAF senzora u auto

Ostavimo 10ak minuta da se sve osuši, namontiramo na auto, sve spojimo i provjerimo ništa nije labavo – konektor, šelne, što god. I to je to, čišćenje MAF senzora odrađeno. Iskreno, više je meni trebalo vremena da napišem ovaj tekst….

Koliko često čistiti MAF senzor

Ono što još ostaje za kraj je pitanje – koliko bi često trebalo čisitit MAF senzor. A tu nema nekog konkretnog niti preciznog odgovora. Neki tvrde kod kod svake zamjene filtera zraka, ali ja osobno mislim da je to pretjerano i da stvarno nema potrebe. Jer ako redovito servisirate auto i vozite po koliko-toliko normalnim cestama, ne može se MAF ni stići zaprljati. Meni je nekako realnije da se ovo odradi svakih recimo 40-50000 kilometara, što je za većinu prosječnog vozača jednom u 3 ili više godina. To jest, jasno, osim ako se u međuvremenu ne počnu javljati neki problemi koji bacaju sumnju na ispravnost i točnost ovog senzora.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)